Задушени зеленчуци с масло или със сос
Подходящи за задушаване са картофите, морковите, целината, зелето, спанака, зеления фасул и др. Зеленчуците се нарязват на кубчета, жулиен, дялове и се задушават в малко количество течност (вода, бульон, марината) или в собствения им сос с прибавка на масло в съд, покрит с капак. Без течност, само в собствения сок и мазнина се задушават само листни зеленчуци, домати и др. Дебелината на слоя от зеленчуци при задушаването трябва да бъде от 5-15 см. Всички зеленчуци при задушаване се посоляват (10 г сол на 1 кг зеленчук), а към морковите се добавя и захар, към прясното зеле – оцет, към цвеклото – оцет и захар …
В началото на процеса течността се нагрява интензивно, след което задушаването продължава на слаб огън. Само спанака се задушава на силен огън. В края на задушаването се прибавят и съответните подправки. Тогава в съда трябва да остане малко течност. Ако задушаването на зеленчуците е завършено, а течността е в голямо количество, тя се изпарява отделно. При задушаване на различни зеленчуци едновременно в течност и мазнина, най-напред се слагат тези, които се нуждаят от най-продължително задушаване, а след това последователно, според нужното им време за задушаване, се прибавят и другите. Някои зеленчуци могат да се задушават допълнително в соса, с който ще се предлагат. Съхранението на ястията от задушени зеленчуци става на водна баня в продължение на не повече от един час.
Задушените зеленчуци се разпределят в топли плата, чинии и посуда с капак. В зависимост от асортимента на ястието те се поливат с горещо масло, в което се запържва галета или се поливат със сос, поръсват се с магданоз, настъргано сирене, кашкавал и др.
Пюрета
За приготвяне на пюрета се използват зеленчуци и зърнено-бобови продукти. Подходящи са картофите, морковите, спанака, зеления грах и др. Пюретата се подправят с краве масло. При поднасяне като ястие, най-често се комбинират с изпържени яйца.
Каши
Приготвят се от зеленчуци и сос от краве масло, брашно и бульон. Към готовите каши може да се прибави настъргано сирене.
Яхнии
Яхниите са ястия приготвени чрез едновременно варене на хранителните продукти. Използват се различни зеленчуци, плодове, зърнено-бобови продукти. Сосът се образува от запържване на ароматни зеленчуци, като получената запръжка се разрежда с бульон. При употреба на зеленчуци, богати на скорбяла, в запръжката не се прибавя брашно.
Пълнени зеленчуци и сарми
За пълнене се използват чушки, червени домати, тиквички, патладжани и по-рядко картофи, зеле и др. Зеленчуците трябва да бъдат с правилна форма и средно големи. За приготвянето на сарми се използват лозови листа или листа от прясно или кисело зеле. В състава на пълнените зеленчуци и сарми се включват зеленчукова запръжка, мазнина, подправки, ориз и др. При поднасяне готовите ястия се комбинират с топли сосове.
Плакии
Приготвят се от различни видове зеленчуци. Към основния продукт се прибавят моркови, целина, лук и се подправят с черен пипер, дафинов лист, магданоз, чесън, оцет или лимон и червени домати. Плакиите се приготвят чрез комбинирана топлинна обработка – варене или задушаване и след това запичане. Готовата плакия се сервира с температура 20 градуса.
Рецепти за ястия от зеленчуци можете да намерите на сайта Вкусно